Talentovaní žáci z Cihelní prohánějí konkurenci

I v letošním školním roce naše škola vybírala nejúspěšnějšího žáka. Navzdory epidemiologickým restrikcím omezujícím celé spektrum odborných aktivit, byla i letos vynikající konkurence! Žáci z Cihelní prokázali svůj talent a nadání na poli rozmanitých disciplín a s podporou svých vyučujících dosáhli skvělých výsledků. Po zralé úvaze byli ti nejúspěšnější seřazeni následovně:

1. Aleš Socha 4.A – Aleš díky trvalé přípravě ze strany svého vyučujícího, fyzika Mgr. Libora Lepíka, dosáhl největšího úspěchu v téměř třicetileté existenci školy, když v SOČ 2020 (SOČ – STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST) s prací „Automatizace testování stripových křemíkových detektorů pro experiment ATLAS v CERN“ v kategorii FYZIKA zvítězil ve školním kole SOČ, zvítězil v krajském kole SOČ a v celostátním kole byla jeho práce 5. nejlepší v ČESKÉ REPUBLICE v oboru FYZIKA. Jeho práce vznikla i díky spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. V témže roce ve Středoškolské odborné činnosti 2020 společně s Taťánou Krpcovou s prací „Analýza kvality spánku středoškolských studentů“ zvítězil ve školním kole SOČ a v krajském kole byl pátý. Díky umístění mezi pěti nejlepšími studenty SOČ v ČR byl pozván na „Letní soustředění vítězů SOČ“. Stal se prvním studentem našeho gymnázia, který se takové výběrové akce zúčastnil. Letní soustředění díky Covid19 se konalo od 14. – 18. 9. 2020. Náplní soustředění byly přednášky na téma komunikace, prezentace, psaní odborných článků a minikonference. V letošním roce se zaměřil na jadernou fúzi. Alešova práce „Poloha zóny vytváření turbulentních struktur v okrajovém plazmatu tokamaku GOLEM“ snese kritéria diplomové magisterské práce. V letošním ročníku SOČ již zvítězil ve školním kole 16. 3. 2021, postoupil do okresního kola. V okresním kole 8. 4. 2021 zvítězil a postoupil do krajského kola, které bude v květnu.

A právě díky prezentaci prací na světových studentských výstavách a soutěžích dostal Aleš Socha možnost zařadit se mezi ty nejlepší v mezinárodní soutěži vědeckých studentských prací v „Step into the future 2021“ v Moskvě v Rusku na Univerzitě Bauman Moscow State Technical University. Práci Automation testing of strip sillicon detectors for the Experiment ATLAS at CERN (Automatizace testování stripových křemíkových detektorů pro Experiment ATLAS v CERN) prezentoval dne 12. 4. 2021 prostřednictvím aplikace ZOOM. Závěrečný ceremoniál, během něhož budou zveřejněny výsledky soutěže, je plánovaný ruskou stranou na květen.

1. Alžběta Vidláková 3.B – Bety Vidlákové se daří úročit své mimořádné jazykové nadání a pod taktovkou Mgr. Pavly Rudzké výrazně bodovat v soutěžích z ruského jazyka. Konkrétně získala vynikající 3. místo v celostátním kole olympiády v ruském jazyce a také  místo v mezinárodní olympiádě v ruském jazyce Petrohradské státní univerzity. Věříme, že se Bety podaří i v příštím školním roce navázat na tyto výrazné úspěchy!

1. Pavel Křivý 2.O – Třetí místo obsadil talent z našeho víceletého gymnaziálního cyklu a sice žák 2.O za druhé místo v krajském kole Astronomické olympiády a postup do celostátního kola.

Z dalších úspěšných žáků, kteří zúročili svou píli a talent, si zaslouží pozornost:

• Tomáš Kornel ze sekundy vybojoval vynikající první místo v okresním kole matematické olympiády ve své věkové kategorii. Doufejme, že tato „první vlaštovka udělá jaro“ a uvedený medailista bude namotivován sbírat vavříny i ve vyšších věkových kategoriích a krajských či celostátních kolech!
  • Vendula Konopáčová z 2.O, která se stala v září 2020 mistryní republiky ve štafetách.
  • Tobias Raška z 2.O, který získal celou řadu atletických úspěchů (Český pohár mládeže v Moderním pětiboji v kategorii U15 2. místo, nominace na rozmanité mezinárodní závody a řada dalších výborných umístění na jednotlivých závodech).
  • Laura Táborská a Gabriela Povalová z 2.B – za získání ocenění a finanční podpory na vlastní projekt „S malou pomocí k velkým věcem“ od společnosti Hyundai HMMC – Společně za sny.
  • Petra Ondračková a Klára Portová z 2.B za účast ve výtvarné soutěži: mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, téma: Robot a umělá inteligence.