Projektový den „Od listopadu 1939 k listopadu 1989“ na Cihelní

V pátek dne 15. listopadu se na G a SOŠ uskutečnil projektový den, který připomínal nástup nacistické okupace v roce 1939 a samozřejmě také konec komunistické totality v listopadu 1989. Vyzvednuta byla role studentů u obou mezníků. Oba letopočty se váží k 17. listopadu, který se stal od roku 1941 Mezinárodním dnem studentstva. Pro žáky školy byla připravena tři stanoviště, na kterých se během dopoledne postupně vystřídaly všechny ročníky.

V jedné z učeben měli všichni možnost zhlédnout výstavku předmětů z období Protektorátu Čechy a Morava a ukázku dobových uniforem. Atmosféru dokreslovala dobová hudba. Program provázel Mgr. P. Exner. V dalších prostorách byla připravena speciální přednáška o odznacích politických stran z obou historických období, které se připomínaly. Vystavené odznaky ideálně doplňovaly i další zajímavosti, tiskoviny, korespondence aj. Součástí byla podrobná přednáška s prezentací k danému tématu připravená  ředitelem školy Ing. J. Konečným. Třetím „stanovištěm“ byla jedna z tělocvičen školy. V ní byla připravena dvoudílná přednáška. Jednu část provázela  prezentace fotek o proměnách Frýdku – Místku v letech nacistické okupace a za tzv. normalizace s důrazem na 17. listopady v letech 1939 a 1989. Připravil ji dr. P. Carbol a žáci se mohli seznámit s dějinami našeho regionu v širších souvislostech. S ukázkami zbraní z odboje za druhé světové války byla spojena další část a v ní se vrchní policejní komisař kpt. Mgr. Leo Kohot věnoval formám ozbrojeného odporu proti nacismu.

Pracovníci ze Střední školy gastronomie, oděvnictví a služeb, kteří provozují v areálu na Cihelní školní jídelnu, upravili u příležitosti Projektového dne i menu. Připraven byl guláš podle receptu Václava Havla a vídeňský štrůdl (ten měl připomenout možnost pro občany někdejší ČSSR vycestovat na konci roku 1989 v četných případech poprvé v životě do západní ciziny, a sice do Vídně).

Celkově se akce  povedla a žáci ji kvitovali s povděkem.

Fota z akce na rajčeti.