Sedmnáctý ročník Týdne vědy a techniky se uskuteční v termínu 6.–12. listopadu 2017 také na naší škole.
Dne 8. listopadu předvedli žáci 3. A sérii zdařilých pokusů pro žáčky od 1. do 6. třídy Scio školy. Studenti se velmi hezky připravili a předvedli 12 pokusů z různých oblastí fyziky, dovedli velmi hezky s žáky komunikovat a hodnotit jejich zdařilé odpovědi. Žáčci byli velmi kreativní při vysvětlování fyzikálních principů a moc se jim to líbilo. Těšíme se na další společnou akci.
Mgr. Hana Hůlová děkuje studentům 3. A za vzornou přípravu a hezkou prezentaci svých pokusů.
Fotodokumentace z akce: zde
Dne 7. listopadu se vydala třída 3. A na přednášku, která se konala ve Velkém světě techniky v Ostravě v rámci Týden vědy a techniky. Vojtěch Horný z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR přednesl zajímavým způsobem svoji práci o Urychlování elektronů v laserovém plazmatu, o počítačové animaci, modelových situací urychlování, o využití urychlovačů v medicíně, současný a budoucí stav urychlovačů a současný stav experimentů konaných ve světě.
Fotodokumentace z akce: zde
Dne 6. listopadu prováděla třída 1. B sérii pokusů. Dvojice žáků si připravili pokusy z různé oblasti fyziky a předvedli je i s výkladem před svými spolužáky. Někteří si pro svůj pokus připravili i prezentaci s výkladem. Největší úspěch zaznamenal pokus „vejce do skla“ od Sáry Novotné a Anity Prokopové. Děvčeta měla velmi hezky zpracovanou doprovodnou prezentaci.
Fotodokumentace z akce: zde
Chemická evoluce života v pekle rané Země – přednáška v rámci Týdne vědy a techniky
Dne 8. listopadu se Mgr. Hana Hůlová a Mgr. Tomáš Horut zúčastnili v ostravském planetáriu přednášky na téma Chemická evoluce života v pekle rané Země. Přednáška byla zaměřena na současné teorie vzniku prebiotických sloučenin, bází, aminokyselin, cukru a sebereplikující RNA v nehostinných podmínkách od počátku vzniku Země, tedy před 4,6 miliardami let.
RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie v přednášce osvětlil chemii vzniku biomolekul v kontextu současných teorií o složení rané zemské atmosféry, datace prvních živých struktur a vysoké četnosti impaktů mimozemských těles.
Fotodokumentace z přednášky: zde